Instalacja wentylatora kominowego
Przed instalacją wentylatora należy dokonać przeglądu technicznego komina przez uprawnionego kominiarza.
Wentylator instaluje się na wylocie komina dymnego (rys). Przed przystąpieniem do montażu należy ocenić, czy komin i wylot komina są w należytym stanie technicznym tzn. czy cegły nie są luźne, otwór wylotowy nie jest zbyt zrujnowany itp.
Instalacja elektryczna
Z wentylatora jest wyprowadzony przewód w izolacji silikonowej (o odporności do 250ºC i odporny na gazy wylotowe z komina) zakończony puszką przyłączową w której jest listwa zaciskowa (i kondensator). Po przeciwnej stronie wlotu kabla silnika jest wyprowadzony kabel o długości 10m zakończony wtyczką, który należy podłączyć do regulatora obrotów (regulacja pokrętłem lub sterowanie przyciskami). Przewód zasilający zakończony puszką przyłączową należy wprowadzić do otworu wentylacyjnego dochodzącego do kotłowni lub zamocować wkrętami do obmurza komina.
Mocowanie wentylatora
Wentylator spoczywa na czterech podpórkach silikonowych, których zadaniem jest niedopuszczenie przenoszenia się drgań od napędu na konstrukcję budynku.
Celem zabezpieczenia się przed ewentualnym strąceniem wentylatora w przypadku gwałtownej wichury (powyżej 100 km/godz) wentylator należy zakotwić do płyty przykrywającej wylot komina (rys).
W tym celu należy wywiercić 2 otwory o średnicy dopasowanej do plastyku rozporowego po przekątnej płyty nośnej wentylatora (wcześniej należy zaznaczyć miejsce wiercenia dla wiertarki udarowej). Zaleca się zastosowanie śrub z łbem sześciokątnym o wymiarach: średnica śruby 6 mm, długość śruby 110mm, średnica otworu w betonie 10 mm, głębokość otworu 60 mm.
Otwory należy wiercić w miejscach, które gwarantują stabilne i mocne posadowienie śrub rozporowych. Miejsca wiercenia należy dokładnie oznaczyć, gdyż każde niedopasowanie, spowoduje nadmierny boczny
nacisk na gumowy amortyzator i w konsekwencji przeniesienie się drgań na konstrukcję budynku.
Śrubę nie należy dokręcać do oporu, a jedynie do wykasowania luzu ( wentylator pod własnym ciężarem jest w stanie oprzeć się sile wiatru o prędkości 90 km/godz).
Ze względu na występującą silną korozję spowodowaną agresywnym oddziaływaniem dymów kominowych, zaleca się zabezpieczenie łba śruby i gumy amortyzującej warstwą silikonu.
Uruchomienie i eksploatacja
Po dokonaniu montażu i podłączeniu elektrycznym wentylator jest gotowy do pracy.
Instalacja czujnika temperatury
Do wentylatora WWSK przeznaczonego do kotłów CO na paliwo stałe jest zalecany regulator z czujnikiem temperatury wskazującym temperaturę spalin wewnątrz kanału kominowego. Regulator umożliwia ustawienie maksymalnej dopuszczalnej temperatury, powyżej której wentylator zostaje wyłączony. Opcja ta zapobiega przekroczeniu dopuszczalnej temperatury spalin i w konsekwencji uszkodzeniu wentylatora. Przekroczenia zdarzają się najczęściej podczas rozpalania kotła, ponieważ rozpalania dokonuje się materiałami bardzo łatwo i szybko rozpalającymi się co doprowadza do gwałtownego wzrostu temperatury w palenisku a tym samym i spalin. Aby tego uniknąć i nie spowodować uszkodzenia wentylatora oraz na wskutek przegrzania obmurza komina i jego przedwczesnej degradacji (czasem i pożaru komina), należy tak rozpalać kocioł a następnie prowadzić proces spalania, aby temperatura spalin była zawsze w normie. Temu celowi służy regulator z termostatem.
Aby zainstalować termometr należy na wysokości ok 50 – 100 cm od czopucha wywiercić w obmurzu komina otwór o średnicy 9 mm i tym otworem wsunąć w całości pręt termometru (część pomiarowa). Długość pręta wynosi 250 mm, co wystarcza aby około 70 mm końcówki miało kontakt ze spalinami.