Wentylator wyciągowy spalin typ WWSK
Cena: 1.100 zł brutto
Gwarancja: 2 lata, certyfikaty i dopuszczenia
Wentylator instaluje się na wylocie spalin komina dymnego. Jest on posadowiony na silikonowych podpórkach tłumiących drgania napędu oraz jest uszczelniony poduszką z waty mineralnej. Spaliny są zasysane otworem znajdującym się w podstawie wentylatora i obracającym się wirnikiem i wyrzucane na zewnątrz. Napęd wentylatora stanowi silnik klatkowy 1-fazowy o mocy 0,06 kW i obrotach maksymalnych 1370/min. Cały wentylator i wirnik są wykonane z blachy kwasoodpornej - gwarantuje to długą żywotność urządzenia. Silnik posiada zamknięte łożyska toczne o dużej trwałości, zabezpieczone wytrzymałymi uszczelnieniami i smarami odpornymi na podwyższone temperatury. Uzwojenia również są odpowiednio dobrane na te trudne warunki pracy.
Kabel przyłączowy jest prowadzony kanałem wentylacyjnym do kotłowni, gdzie poprzez sterownik lub ręczny regulator obrotów doprowadza się zasilanie do silnika wentylatora.
Zalety i korzyści
Stosowanie wentylatora wysysającego spaliny powoduje duży wzrost podciśnienia w kanale kominowym oraz komorze paleniskowej. Jest to równoznaczne ze znacznym powiększeniem ciągu kominowego. Można wymienić następujące korzyści:
- zaprzestanie dymienia i pylenia w kotłowni zwłaszcza w czasie rozpalania kotła oraz podczas pracy kotła przy niskich parametrach = małej mocy,
- zapewnienie dostatecznego ciągu w takich okolicznościach jak: krótki komin (niska zabudowa), za mały przekrój komina, zakłócenia spowodowane niżem barometrycznym, wysoką wilgotnością i wzrostem temperatury otoczenia, ograniczenie ciągu spowodowane bliskością wysokich budowli, drzew i gór,
- możliwość regulacji wielkości ciągu a przez to wpływanie na moc kotła i intensywność spalania,
- umożliwienie spalania opałów o niskiej wartości kalorycznej,
- ograniczenie ilości popiołów oraz zmniejszenie zużycia opału poprzez całkowite jego spalenie,
- poprawa komfortu obsługi kotła dzięki rzadszej konieczności rusztowania.
Szacunkowe zużycie energii elektrycznej w skali jednego sezonu grzewczego wynosi około 100 kWh. W stosunku do korzyści uzyskiwanych w wyniku stosowania wentylatora, koszt ten jest pomijanie mały. Samo zmniejszenie zużycia opału ocenia się na około 30% (w stosunku do kotłów z niewydolnym systemem kominowym).
Co do efektów ekologicznych, to ocena jest bezspornie pozytywna. Sam fakt spalania opału z dostateczną ilością powietrza i przy nominalnej temperaturze paleniska daje gwarancję całkowitego i zupełnego spalania (podaje się, że ilość potrzebnego powietrza winna być powiększona o 80% w stosunku do ilości obliczeniowej). W tym tkwi źródło oszczędności opału, zmniejszenia ilości odpadów popiołu i znacznego zmniejszenia emisji szkodliwych substancji zwłaszcza tlenku węgla (czadu).
Warto przy okazji podkreślić, że dzięki wentylatorowi z komina nie unosi się charakterystyczny gęsty dym, zatruwający otoczenie. Jest to ze wszech miar instalacja proekologiczna.
Wylot komina jest zabezpieczony przed wnikaniem opadów atmosferycznych do wewnątrz komina.
Regulacja ciągu kominowego
W skład wentylatora wchodzi elektroniczny regulator obrotów, który umożliwia ustawienie obrotów takich, jakie w danej chwili są potrzebne.